czwartek, 11 kwietnia 2013

JogoBox: Powrót do e-przeszłości.


Czy zastanawialiście się nad tym, jakby to było cofnąć się w czasie do okresu dzieciństwa lub młodzieńczych lat i jeszcze raz zagrać w klasyki gier komputerowych bez konieczności zmagania się z problemami systemowej zgodności i bez wspomagania się masą dodatkowych programów na swoim współczesnym sprzęcie?


Otóż retro-granie jeszcze nigdy nie było aż tak proste z Jogobox! Z pomocą przyjdzie Wam steam'o-podobna platforma, oferująca w pełni legalnie gry na licencji freeware.

Koniec zmartwień! Jogobox zrobi za Was dosłownie prawie wszystko - pobierze wybraną grę z dość pokaźnej (i stale powiększającej się o kolejne pozycje) listy, zainstaluje ją i skonfiguruje pod względem specyfikacji Waszego sprzętu, a ponadto na własnych serwerach przechowa dla Was save’y. Wystarczy tylko jedno kliknięcie myszką. Cuda, wianki na kiju? Ani trochę!

Mechanizm działania Jogobox, czyli jak to ugryźć?

Jogobox, tak jak każda platforma oferująca gry, zawiera wbudowaną bazę gier podzieloną na kilka kategorii - tak więc użytkownik ma do wyboru m.in. klasykę strategii, rpg, symulatorów czy też kultowe przygodówki.


Oprócz tego każda gra posiada własną, krótką deskrypcję wraz z opisem podstawowej klawiszologii, która z pewnością wielu z Was (a w szczególności osobom, które chcą i dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze starymi grami) ułatwi życie i granie.


Ciekawym dodatkiem wydaje się być moduł platformy wyświetlający listę wyróżnionych przez nas ulubionych gier, w które ostatnio graliśmy za pośrednictwem Jogobox. Niweluje to konieczność każdorazowego i żmudnego wertowania listy gier w poszukiwaniu konkretnej pozycji, a poza tym pozwala utworzyć w pełni spersonalizowaną listę Waszych ulubionych gier.

Na chwilę obecną platforma Jogobox pozostaje w statusie beta, a baza gier nie przekracza zapewne kilkudziesięciu najbardziej znanych pozycji - takich jak chociażby The Settlers, Warcraft: Orcs&Humans, Jazz Jackrabbit 2, Prince of Persia, Prehistorik, etc. Dobrą wiadomością okazać może się możliwość współpracy z twórcami poprzez FB lub Twitter - praktyka wysyłania próśb o dodanie Waszych ulubionych starych gier jest jak najbardziej mile widziana!

Sen z powiek spędzać może jedynie skromna lista docelowych systemów operacyjnych pod które dedykowana jest platforma. O ile posiadacze Windows XP, Vista i 7 mogą odetchnąć z ulgą, o tyle grono zwolenników Linux’a czy tez Mac’a może jedynie spoglądać z zazdrością.

Podsumujmy!

Zalety:
- darmowe, stare gry
- prostota obsługi
- brak konieczności rejestracji i posiadania konta na platformie
- możliwość własnego wkładu w rozwój platformy

Wady:
- brak wersji pod SO inne niż Windows
- połączenie z Internetem
- wciąż wersja beta